Aktuality z tisku


 

Mezigenerační propojování i v době covidu

Frýdek-Místek

Už je to pár let, co se senioři z Centra denních služeb Domovinka setkávají s dětmi z mateřské školy Sněženka, která se zařízením sousedí. Potkávají se na zahradě, rádi společně něco tvoří, zpívají nebo senioři dětem předčítají.

 

foto_12.jpg

Minulý rok ale bylo vše jinak.

Složitá epidemiologická situace nepřála osobnímu kontaktu, a proto se uskutečnilo pár „setkání na dálku“, při nichž děti potěšily seniory svým zpěvem a divadlem před okny Domovinky, jindy se všichni společně zapojili do výtvarné akce. Fotky uživatelů centra děti doplnily krásnými zimními čepicemi z papíru, ke kterým si senioři dopletli babule. Děti zhotovily i ledovou kru, na kterou se fotografie umístily, a tak uživatelé centra dopluli až do školky, aby tam alespoň takto všechny pozdravili. Společné dílo umístili ve školce na zeď, a tak si děti mohou na seniory z Domovinky častěji vzpomenout. Uživatelé Domovinky mají ze společné aktivity radost.

Klára Fojtíková,
sociální pracovnice Centra denních služeb Domovinka,
Frýdek- Místek.

Zveřejněno v časopisu Sociální služby, ročník XXIII., březen 2021 v rubrice „Střípky z domova“.


Edukační zázemí

Reportáž ostravské TV Polar: Edukační zázemí Centra pečovatelské služby Frýdek-Místek


Výstava ptačích budek

Prázdniny nejsou určeny jen k lenošení, lze je strávit i aktivně.

Přesvědčili se o tom senioři z Frýdku-Místku a okolí, kteří se zapojili do projektu připraveného Centrem denních služeb Domovinka. Vyrobili ptačí budky, které byly v září a říjnu vystaveny na zahradě Domovinky. Prohlédnout si je přišli všichni, kdo se na jejich tvorbě podíleli - při občerstvení si povídali o vzniku budek, o domovech, kde bydlí, o klubech, které navštěvují, a o činnostech, jimž se věnují. Zhotovení a zdobení budek a jejich výstava podpořily tvořivost a fantazii seniorů, podnítily jejich zdravé ambice a přispěly k procvičení jemné motoriky. Akce měla i společenský dosah - klienti se setkali s vrstevníky a pobyli v příjemné atmosféře. Ptačí budky se líbily natolik, že jsme se rozhodli z obyčejné výstavy udělat putovní, aby se výsledkem společné aktivity mohl potěšit širší okruh lidi.

A. Kotásková
Centrum denních služeb Domovinka Frýdek-Místek
tento článek vyšel časopise Sociální služby ročník XIX. prosinec 2017 – str. 41

foto_07.jpg


Edukační místnost pomůže v péči o potřebné

Městská příspěvková organizace Centrum pečovatelské služby Frýdek-Místek uvedla v polovině listopadu do provozu „edukační místnost“ v před třemi lety sanovaných suterénních prostorách svého objektu na Zámecké ulici. Vedení města a zástupci odboru sociálních služeb se přišli podívat, co se pod tímto názvem skrývá.

„Realizací této aktivity reagujeme na skutečné potřeby našich klientů, které jsme dlouhodobě zaznamenávali při poskytování sociálních služeb, zejména pečovatelské služby a odborného sociálního poradenství. Zároveň se nám podařilo praktickým způsobem navázat na celonárodní projekt České asociace pečovatelské služby Edukace neformálních pečujících prostřednictvím pečovatelských služeb,“ vysvětlovala Eliška Adamová, ředitelka centra.

V praxi jde o to, že na půjčovnu kompenzačních pomůcek navázala edukační místnost, která dotváří přehled o tom, co je dnes na trhu v oblasti pomůcek usnadňujících péči o lidi, kteří již potřebují pomoci v běžných každodenních činnostech. „Populace stárne a je zřejmé, že pečovatelská služba nepostihne všechny potřebné. Když ale rodiny spojí síly s profesionální službou, nechají si poradit, dobře si vybaví domácnost, přestanou mít strach o své blízké pečovat v domácím prostředí, protože zjistí, že je k dispozici spoustu věcí, které mohou jim usnadnit péči a rodinným příslušníkům život,“ shrnul náměstek primátora Richard Žabka s tím, že edukační místnost by si měli přijít prohlédnout všichni, kteří pomáhají starší nebo nemocné udržet v domácím prostředí. Dozví se spoustu informací, včetně novinek, a díky edukační místnosti mohou využít i instruktáží, jak třeba ušetřit i fyzické síly. „Jsem strašně rád, že jsme v něčem zase průkopníky, že máme v Centru pečovatelské služby tým, který je inspirací pro pečovatele, kteří tady najednou zjistí, co vše je na trhu, a všechno se jim rázem zdá o něco snadnější. Neměl jsem vůbec představu, jaké jsou dnes možnosti, že třeba ošetřovatelské lůžko dnes nemusí být jen nevzhledné kovové trubky, kolik je nejrůznějších šikovných pomůcek, a děkuji zdejšímu kolektivu, že tento projekt uvedl v život a sehnal i potřebné finance,“ pochválil městskou pečovatelskou službu primátor Michal Pobucký. Projekt vedle Statutárního města Frýdek-Místek podpořila také Nadace ČEZ.

Článek vyšel na webových stránkách Statutárního města F-M
MM F-M, Petr Pavelka
Odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy
29. 11. 2017

centrum@psfm.cz